Plan zajęć

16 grudnia 2017 r.

Zobacz plan zajęć.

Ile kropek tyle lat? O biedronkach, owadach i pająkach słów kilka – wykład.

Pogłaskać karalucha, czyli hodowla karaczanów – warsztaty przyrodnicze.

Historia papieru – robimy papier czerpany – warsztaty.

Tajemnice Króla Tutanchamona – warsztaty z historii starożytnego Egiptu.

4 listopada 2017 r.

Zobacz plan zajęć i przeczytaj relację z tego dnia.

Wywiad z wampirem – o nietoperzach, dźwiękach i wielkich tajemnicach – wykład i warsztaty z chiropterologiem.

Trzy widoki – kształtowanie wyobraźni przestrzennej – warsztaty – niesztampowa nauka matematyki.

Wróg czy przyjaciel? – dwutlenek węgla – emocjonujące warsztaty chemiczne.

 

30 września 2017 r.

Plan zajęć.

Krzemowe Ogrody – wykład – Eksperyment wydaje się prosty, a przy tym bardzo efektowny – do odpowiedniego roztworu należy wrzucić małe kryształki, by po chwili podziwiać wyrastające z nich niesamowite gałązki, łodygi, drzewa i kwiaty. Pierwszy tego typu ogród został zaobserwowany oraz udokumentowany w 1646 roku przez Johanna Rudolfa Glaubera i powstał przy użyciu kryształów chlorku żelaza wrzuconych do roztworu krzemianu potasu. Co może wynikać z takich doświadczeń? Czy należy je traktować jako zwykłą zabawę i podziwiać ich piękno, czy można się z nich czegoś nauczyć?

Witaminki, witaminki dla chłopczyka i dziewczynki – czyli badanie składu żywności – warsztaty chemiczne.

Elektronika przy dźwiękach strażackiej syreny i Radia Zet – warsztaty z elektroniki.

Badamy niebo – warsztaty astronomiczne – spotkanie poświęcone budowie i poznaniu podstawowych przyborów astronomicznych, np. sekstansu. Opowieść o niektórych misjach kosmicznych i satelitach, które dla nas zbierają dane o Wszechświecie.

 

16 września 2017 r.

Zobacz plan zajęć i obejrzyj fotorelację z wydarzenia.

Ile pingwinów może zjeść niedźwiedź polarny? – wykład – prezentacja niezwykłych zdjęć pięknych i mroźnych krajobrazów, pouczająca i fascynująca wycieczka w samo serce królestwa Przyrody.

Jak rośnie drzewo? – warsztaty przyrodnicze – wiedza o tym jak drzewa przyrastają na grubość, skąd biorą się słoje na pniu, jak policzyć wiek drzewa oraz co to jest dendrochronologia.

Nie taki owad straszny, jak go malują! – warsztaty przyrodnicze – opowieść o kilku ciekawych gatunkach owadów, które można spotkać na co dzień, nauka korzystania z binokularu, dzięki któremu można zobaczyć owady z bardzo bliska, nauka jak odróżnić owada od pajęczaka.

Robotyka – spotkania z klockami Lego Mindstorms – konstruowanie i programowanie robotów.

 

10 czerwca 2017 r.

Zjazd rozpoczął się wykładem pt. „Grzyby – nasi towarzysze na co dzień”, które poprowadził mgr inż. Maciej Rdzanek – absolwent ogrodnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, doktorant w Katedrze Ochrony Roślin tej samej Uczelni. Na co dzień zajmuje się badaniem grzybów powodujących choroby roślin. Poszukuje wyciągów roślinnych, które mogłyby służyć jako naturalne fungicydy. Interesuje się wszystkim co związane z przyrodą, uprawą roślin tropikalnych, w szczególności bananów, dalekimi podróżami do Azji południowo-wschodniej i kuchnią azjatycką. Podczas wykładu dzieci zostaną wprowadzone w świat grzybów, które towarzyszą nam w codziennym życiu, a o których często nie mamy pojęcia (między innymi grzyby w powietrzu, na żywności, na ścianach). Pan Maciej w towarzystwie mgr inż. Magdaleny Biernacik poprowadził także warsztaty pt. „Czy grzyby potrafią latać?” podczas których dzieci poznały metody badania obecności struktur grzybowych w powietrzu i  produktach spożywczych oraz ich izolacji.

Podczas zjazdu dzieci wzięły udział w kolejnych eksperymentach chemicznych a także poznały tajniki dziennikarstwa 🙂

Zobacz relację z tego wydarzenia i zobacz plan zajęć.

20 maja 2017 r.

Zjazd rozpoczęliśmy od wykładu „Jak budujemy domy?”. Dzieci wspólnie z wykładowcą odpowiedziały na pytanie dlaczego musimy budować schronienia, w jaki sposób klimat wpływa na kształt domu i na materiały użyte do jego budowy oraz z czego wynikają najczęściej spotykane kształty budynków w różnych częściach świata.

Oprócz wykładu, dzieci uczestniczyły także ciekawych tematycznych warsztatach: „Wybuchowo odlotowo, czyli o właściwościach sody”, „Co w trawie piszczy?” a także konstruowały swoje własne roboty 🙂

Przeczytaj relację z tego wydarzenia i sprawdź plan zajęć.

22 kwietnia 2017 r.

Zajęcia będą odbywały się w dwóch grupach. Wszystkie dzieci będą uczestniczyły w wykładzie „Rodzina słońca – planety, komety i inne tajemnicze obiekty na niebie” oraz w warsztacie „Podbój kosmosu – rzecz o statkach kosmicznych i stacjach orbitalnych”. Dzieci wezmą również udział w jednym seansie edukacyjnym w Planetarium Wenus: „Ziemia, Księżyc i Słońce” lub „Nasz wszechświat” (w zależności od grupy).

Zobacz relację z tego wydarzenia oraz galerię zdjęć.

25 marca 2017 r.

Zobacz plan zajęć, relację z tego wydarzenia.

4 marca 2017 r. – Inauguracja Uniwersytetu Dziecięcego

Zobacz relację z tego wydarzenia oraz wejdź na naszą galerię zdjęć 🙂

 

Zajęcia planowane są w godzinach od 9:00 lub 10:00 do 14:00. W przypadku wycieczki edukacyjnej należy doliczyć czas przeznaczony na dojazd do miejsca gdzie będą odbywały się zajęcia (od ok. 7:00 lub 8:00 do ok. 16:00-17:00).