Z astronomią za pan brat

22 kwietnia słuchacze Uniwersytetu Dziecięcego UJW wzięli udział w swojej pierwszej wycieczce edukacyjnej. Celem była Zielona Góra a wyzwaniem naszych młodych odkrywców – astronomia. Oprócz astronomicznych potyczek, dzieci walczyły też z wiatrem na szczycie wieży Obserwatorium astronomicznego a także z pagórkowatym ukształtowaniem terenu (w tym mieście jest wszędzie „pod górkę”!!!! 🙂 ).

Z Polkowic wyjechaliśmy ok. godz. 8:30 i spokojnie, bez żadnych przygód, na czas dotarliśmy na miejsce. Pierwsza grupa rozpoczęła swoje zajęcia w Obserwatorium, druga po zwiedzeniu Palmiarni zasiadła w „kosmicznych” fotelach Planetarium Wenus. Około godziny 12:00 grupy zamieniły się lokalizacjami 🙂

W Obserwatorium dr Marek Sendyk opowiadał o planetach, kometach i innych tajemniczych obiektach na niebie a dzieci, którym akurat chmury odsłoniły niebo, miały okazję zaobserwować przez wielki teleskop plamy na słońcu. Poza tym słuchacze mieli okazję programować roboty skonstruowane przez Pana doktora, które swoim działaniem przypominają sondy badające np. księżyc. Okazało się, że nasze dzieciaki mają ogromną wiedzę – znały odpowiedzi na niemal wszystkie pytania wykładowcy! Same również zadawały nieskończoną liczbę bardzo mądrych pytań.

W Planetarium Wenus dzieci dowiedziały się jakie ciekawe zjawiska można zaobserwować na wiosennym niebie oraz uczestniczyły w seansach edukacyjnych.

Jedna z grup obejrzała film „Ziemia, Księżyc i Słońce”, który odpowiadał na pytania nurtujące najmłodszych: dlaczego świeci słońce i do czego można je wykorzystać, jak zmieniają się pory dnia i roku oraz co dzieje się na niebie. W filmie w prosty i zabawny sposób przedstawione są najbardziej podstawowe zjawiska astronomiczne, które można zaobserwować codziennie. Seans pokazuje w jaki sposób Słońce i Księżyc determinują rytm życia na Ziemi i jaką rolę pełnią w naszym życiu.

Druga grupa wzięła udział w seansie „Nasz Wszechświat” opowiadającym o tym, jak rozwijała się astronomia obserwacyjna i pokazującym kilka teleskopów, przy pomocy których prowadzone są obserwacje z powierzchni Ziemi, jak i z orbity okołoziemskiej. Dzieci „zbliżyły” się do Słońca, przemierzyły gromady kuliste i otwarte oraz mgławice planetarne a na koniec dotarły do centrum naszej galaktyki – Drogi Mlecznej. Dzięki seansowi słuchacze mieli również okazję spojrzeć także na kosmiczną panoramę.

Na koniec naszej wyprawy na słuchaczy czekał smaczny obiad, który zjadły w historycznej i pięknej Palmiarni przy dźwięku śpiewu egzotycznych ptaków i przy niepowtarzalnych okolicznościach przyrody. Droga powrotna do Polkowic minęła nam w wesołej atmosferze.

Kolejna wyprawa naukowa w październiku! Tym razem planujemy wizytę w Hydropolis w Wrocławiu 🙂