dzieci na tle starej kopalni w Wałbrzychu

I znowu razem – na wycieczce :)))

Po wielu tygodniach, na reszcie spotkaliśmy się! Było cudownie! Ale od początku? Jechaliśmy wszyscy razem dwupiętrowym autokarem, który zawiózł nas do Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu.

figurka górnika

Liczna grupa dzieci Uniwersytetu Dziecięcego UJW zwiedziła zespół historycznej zabudowy kopalnianej, na który składają się wieże szybowe, nadszybia, budynki maszyn wyciągowych, podziemna dawna sztolnia ćwiczebna i tunel odstawy kamienia, kopalniane warsztaty mechaniczne, a także dawny zakład przeróbki mechanicznej węgla. Jak zawsze na dzieciach zrobił wrażenie historyczny ekwipunek i wyposażenie związane z pracą w kopalni: urządzenia i maszyny związane z wydobyciem, transportem, wentylacją i bezpieczeństwem, obrabiarki, sprzęt oświetleniowy, pamiątki z zakresu miernictwa górniczego, kartografii, czy tradycji górniczych.

dzieci oglądają ekwipunek górnika

Jakby tego było mało, zdążyliśmy jeszcze pożytecznie spędzić czas w Centrum Ceramiki Unikatowej, które nawiązuje do wałbrzyskiego przemysłu porcelany. W przestrzeniach CCU odbyły się warsztaty z tworzenia małej formy rzeźbiarskiej. Dzieła naszych uczestników można zobaczyć tutaj.