III Polkowicki Festiwal Nauki już 22 maja!

Festiwal skierowany jest do uczniów i nauczycieli polkowickich szkół podstawowych. Po długim weekendzie w szkołach pojawią się zaproszenia na to niecodzienne wydarzenie a możliwość zgłaszania przez nauczycieli swoich klas pojawi się 13 maja. A co ciekawego będzie czekało na dzieci i młodzież?

Przede wszystkim zabawa nauką i nauka przez zabawę!  Arcyciekawe tematy wykładów i warsztatów! A dokładniej?

Uczestnicy warsztatów Rysunek 3D zamienią się w przestrzennych kreatorów i za pomocą specjalnych długopisów własnoręcznie stworzą trójwymiarowe rysunki. Będą mogli zrobić wszystko, co podpowie im wyobraźnia: modne okulary, ramki na zdjęcia, podstawki pod smartfony, ozdoby. Wykonane dzieła zabiorą oczywiście ze sobą do domu.

Na warsztatach  Domowe laboratorium chemiczne dzieci przekonają się, jak w niecodzienny i zaskakujący sposób można wykorzystać własności obecnych w naszych domach substancji, a także zachodzące między nimi reakcje. Sporządzą miksturę, z której powstanie sztuczny kawior, czy owocowe dżdżownice! Na zakończenie sprawdzą czy ze zwykłej, pszennej mąki można zrobić efektowny fajerwerk.

W tematyce chemiczno-doświadczalno-laboratoryjno-porywającej utrzymany będzie wykład 10 najpiękniejszych eksperymentów chemicznych, podczas którego uczniowie poznają m.in. niezwykłe i zaskakujące właściwości ciekłego azotu – będzie naprawdę wybuchowo!

Wybuchowo będzie także na interaktywnym pokazie astronomicznym Wielki Wybuch! Z pomocą doświadczeń fizycznych oraz elementów pirotechki scenicznej dzieci poznają podstawowe pojęcia astrofizyczne, takie jak: skład chemiczny gwiazd, oddziaływania między ciałami, a także budowa i struktura galaktyk. W mobilnym planetarium dla odmiany dzieci polecą w KOSMOS! Odwiedzą odległe planety, mgławice i galaktyki. Poznają piękno kolorowego wszechświata i cuda układu słonecznego.

Z kosmicznej wyprawy przeniesiemy się na naszą planetę Ziemię gdzie chętni uczniowie przytulą się do agamy brodatej, owiną boa wokół swojego pasa i poznają tajemnice zwierząt egzotycznych. Tego dnia uczniowie będą mieli szansę odpowiedzieć sobie także na podchwytliwe pytanie ile pingwinów dziennie jest w stanie zjeść niedźwiedź polarny 😉  Z Arktyki wybierzemy się w daleką podróż do Kraju chińskiego smoka gdzie dzieci nauczą się kilku chińskich słów, poznają chińskie wierzenia, zwyczaje, legendy, przyrodę i życie codzienne. Potrenują także jedzenie pałeczkami i spróbują swoich sił w kaligrafii.

Podczas warsztatów farmaceutycznych opowiemy co to jest choroba, dlaczego się przeziębiamy, co to są witaminy i gdzie je znajdziemy. Dzieci poznają surowce roślinne stosowanych w przeziębieniu a każde z nich samodzielnie wykona lekarstwa, które będzie mogło zabrać do domu.

Dla starszej młodzieży proponujemy udział w ekonomiczno-biznesowej Grze chłopskiej, która jest prostą symulacją mechanizmów wolnego rynku. Gra kształtuje postawy przedsiębiorcze wśród graczy, uczy prowadzenia negocjacji, podejmowania ryzyka, współpracy w grupie, umiejętności nawiązywania kontaktów handlowych, samodzielności w działaniu a także rozwija kreatywność, innowacyjność w działaniu, chęć podejmowania inicjatyw.

Podczas Nasz niesamowity mózg dzieci dowiedzą się w jaki sposób mózg zbiera i przetwarza docierające do niego sygnały. Sprawdzą czy wszystko jest takie jak nam się wydaje i czy możemy wpłynąć na to jak świat odbierają inni. Podczas warsztatów Ewolucja oka uczniowie dowiedzą się dla odmiany jak zbudowane jest ludzkie oko i jak to wszystko działa. Oprócz tego odpowiemy sobie na pytania skąd euglena wie gdzie jest góra a gdzie dół, czy ktoś widział łodzika, czy źrenica zawsze jest czarna i co łączy ludzkie oko z aparatem fotograficznym.

Podczas Festiwalu nie zapomnimy także o edukacji ekologicznej! Warsztaty ekologiczne to doskonała okazja żeby dowiedzieć się czy warto segregować odpady, co oznacza recykling i dlaczego jest bardzo ważny, co może powstać z odpadów i dlaczego warto unikać plastikowych jednorazowych produktów. Z tych warsztatów, oprócz niezwykle cennej i ważnej nauki, dzieci wyniosą także produkty, które pomogą im w przekazywaniu wiedzy dalej i sprawią wiele radości.

Misją Polkowickiego Festiwalu Nauki jest szerzenie wiedzy w sposób bardzo praktyczny. Dlatego uważamy, że nauce powinna towarzyszyć dobra zabawa! Pod czujnym okiem Mistrza Baniek Mydlanych dzieci będą mogły wykonać swój własny płyn a przy ładnej pogodzie będą mogły puszczać ogromne bańki mydlane przy pomocy kół, obręczy i sznurków! Niezależnie od pogody proponujemy dzieciom skorzystanie z tradycyjnych gier planszowych przeniesionych do gigantycznych rozmiarów! Ta atrakcja zaangażuje na pewno całą klasę! Różny stopień trudności poszczególnych gier zachęca do zabawy młodszych i starszych uczestników festiwalu.

Zapraszamy do udziału w Festiwalu!

Festiwal jest współfinansowany ze środków Gminy Polkowice.