Wspomnienie listopadowego zjazdu UD

W listopadową sobotę poprzedzającą wielki i ważny dla Polski dzień, tj. rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości, spotkaliśmy się w UJW, żeby dowiedzieć się m.in. czy ciekły azot jest wściekły. Dzieci z I roku uczestniczyły w wystrzałowym pokazie, gdzie ciekły azot grał pierwsze skrzypce. Było mnóstwo śmiechu, fantastycznej zabawy a także trochę strachu. Dzieci zobaczyły m.in. płonące dłonie, poznały ciekły azot i zobaczyły najciekawsze doświadczenia z jego użyciem, dowiedziały się też czym jest rura Bernoulliego oraz jak działa skrzydło.

Pierwszoroczniaki wzięły także udział w praktycznych warsztatach gdzie z klocków Lego Mindstroms EV3 konstruowali filmowego Wallie’ego a na zajęciach „Świat kolorów” przekonały się czy (i jak) kolory można pomieszać i co z tego wychodzi. Dzieci pod czujnym okiem wykładowcy, tajemniczej Zielonej Myszy :), sprawdziły także dlaczego niekiedy kupiona w sklepie zabawka, po przyniesieniu do domu wydaje się znacznie miej atrakcyjna, niż na wystawie sklepowej, a także sprawdziły czy można ukryć rysunek lub wiadomość tak, aby można je było odczytać wyłącznie za pomocą światła w odpowiednim kolorze.

Słuchacze II roku wzięli udział m.in. w bardzo słodkich warsztatach pn. „Kryształy i czekolada”. W ten smaczny temat wprowadził miłośników słodkości Pan Mateusz Stocki. Odpowiedział także na wiele ważnych pytań, jak np. czy czekolada z białym nalotem nadaje się jeszcze do jedzenia?, ile czekolady jest w czekoladzie? i co wspólnego z czekoladą ma sól kuchenna i diamenty? Słuchacze zbudowali również modele sieci krystalicznej i sporządzili najlepszą na świecie czekoladę 🙂

Poza „objadaniem się” uczestnicy wcielili się także w role inżynierów-konstruktorów i pogłębili swoją wiedzę z podstaw mechatroniki budując maszyny do zadań specjalnych a także próbowali swoich sił w „rewolucjach kuchennych” poznając właściwości chemiczne obecnych w naszych domach substancji.

Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii zdjęć.