Bliskie spotkanie z nauką już 25 marca

25 marca, tj. w następną sobotę, widzimy się na kolejnych zajęciach Uniwersytetu Dziecięcego. Startujemy z wykładem o godzinie 9:45 w sali A407. Przed dziećmi naukowe spotkanie z geologią, elektroniką i kryminalistyką – na pewno nie będą się nudzić! A co czeka naszych małych słuchaczy?

Dzieci będą miały m.in. możliwość dotknięcia piór marabuta! Chciałoby się zapytać: co to właściwie jest marabut i co ma wspólnego z naszymi zajęciami? Marabut to daleki brat naszego bociana. Puch tego dużego ptaka, ze względu na swoje właściwości, wykorzystuje się w kryminalistyce – doskonale nadaje się on do wyrobu pędzli daktyloskopijnych. Takie właśnie pędzle słuchacze naszego Uniwersytetu Dziecięcego będą mieli okazje zobaczyć już na najbliższych zajęciach. Każde z dzieci będzie miało możliwość samodzielnie ściągać odciski palców z różnych powierzchni a także dzięki zastosowaniu lamp UV dzieci będą mogły zaobserwować ślady ujawnione na różnobarwnych powierzchniach np. na pieniądzach papierowych.

Dzięki warsztatom geologicznym dzieci dowiedzą się m.in. z czego zbudowana jest nasza piękna planeta a przy wykorzystaniu najprostszych metod i narzędzi, będą miały możliwość nauki makroskopowego oznaczania minerałów i skał. Dotkną także licznych próbek minerałów skałotwórczych i zobaczą najważniejsze kopaliny eksploatowane na terenie Polski, ze szczególnym uwzględnieniem minerałów i skał Zagłębia Miedziowego.

Na warsztatach z elektroniki dzieci dowiedzą się skąd się bierze prąd oraz spróbują samodzielnie dokonywać pomiarów elektrycznych i łączenia obwodów elektronicznych.

Między zajęciami przewidujemy jedną dłuższą przerwę, w trakcie której dzieci będą mogły skorzystać z przewidzianego dla nich poczęstunku.

Zakończenie zajęć zaplanowane jest na godzinę 14.