12 maja na naszej Uczelni kolejne spotkania z ciekawymi ludźmi i niezwykłymi zwierzętami. Tego u nas jeszcze nie było! Odwiedzą nas ptaszniki, skorpiony, patyczaki i modliszki a wśród  „gości specjalnych” spodziewamy się… gekona lamparciego, węża zbożowego i CZARNEJ WDOWY we własnej „osobie”! 😉 Oprócz zagadnień zoologicznych, dzieci z I roku zgłębią także tajniki kryminalistyki a słuchacze II roku posiądą tajemną wiedzę dotyczącą szkieletu człowieka i drogi jaką pokonuje obiad 🙂

Młodsi stażem słuchacze na majowych warsztatach dowiedzą się co to właściwie oznacza, że zwierzę jest egzotyczne, jak odróżnić zwierzę egzotyczne od naszego krajowego, czy zwierzęta egzotyczne są większe i które z nich najczęściej można spotkać w sprzedaży w naszym kraju. Nie obejdzie się oczywiście bez praktyki! Dzieci, używając zmysłu wzroku i dotyku, poznają najbardziej popularne gatunki owadów, pajęczaków, jaszczurek oraz węży.

Poza bliskim spotkaniem ze zwierzętami, dzieci poznają sposoby uwidaczniania i zdejmowania linii papilarnych z różnych powierzchni z zastosowaniem proszków daktyloskopijnych, a także będą mogły wziąć kartę daktyloskopijną z odciskami swoich linii papilarnych.

Studenci z II roku w tym dniu poznają niezwykłe sekrety dotyczące oddziaływania pajęczaków na człowieka i dowiedzą się jak człowiek zaczął wykorzystywać pomoc pajęczaków do stworzenia lepszego jutra. Dzieci dowiedzą się jak odróżnić niebezpieczny gatunek od bezpiecznego, a dla odważnych będzie możliwość kontaktu „face to face” z ptasznikami! „Szczęśliwy dom gdzie pająki są” – tę tezę zamierzamy udowodnić!

Poznawanie świata na zwierzętach się nie kończy – człowiek to także niezwykle fascynujące stworzenie! Podczas majowego zjazdu dzieci z II roku poznają nieco dokładniej układ pokarmowy i szkieletowy człowieka.

Dokąd trafia nasz posiłek? Którędy „wędruje” i co się z nim dzieje „po drodze”? Jakie narządy naszego organizmu biorą udział w jego przetwarzaniu? Na zajęciach „Długa droga naszego obiadu” dzieci spróbują odpowiedzieć sobie na te pytania.

Podczas ostatniego warsztatu nasza prelegentka zapozna dzieci z poszczególnymi kośćmi układu szkieletowego i pokaże jak je rozpoznawać. Każde dziecko będzie miało okazję dotknąć prawdziwej kości i w grupie ułożyć cały szkielet. Dzieci dowiedzą się jakie są podstawowe funkcje szkieletu lub ile waży ludzki szkielet.

Szczegółowy plan zajęć znajduje się tutaj.

 

Organizatorzy

Logo Uczelnia Jana Wyżykowskiegp
logo GMINA POLKOWICE - Serce Zagłębia Miedziowego

Polish your English!

Naukowe paliwo