A może by tak przytulić pająka?

12 maja na naszej Uczelni kolejne spotkania z ciekawymi ludźmi i niezwykłymi zwierzętami. Tego u nas jeszcze nie było! Odwiedzą nas ptaszniki, skorpiony, patyczaki i modliszki a wśród  „gości specjalnych” spodziewamy się… gekona lamparciego, węża zbożowego i CZARNEJ WDOWY we własnej „osobie”! 😉 Oprócz zagadnień zoologicznych, dzieci z I roku zgłębią także tajniki kryminalistyki a słuchacze II roku posiądą tajemną wiedzę dotyczącą szkieletu człowieka i drogi jaką pokonuje obiad 🙂

Młodsi stażem słuchacze na majowych warsztatach dowiedzą się co to właściwie oznacza, że zwierzę jest egzotyczne, jak odróżnić zwierzę egzotyczne od naszego krajowego, czy zwierzęta egzotyczne są większe i które z nich najczęściej można spotkać w sprzedaży w naszym kraju. Nie obejdzie się oczywiście bez praktyki! Dzieci, używając zmysłu wzroku i dotyku, poznają najbardziej popularne gatunki owadów, pajęczaków, jaszczurek oraz węży.

Poza bliskim spotkaniem ze zwierzętami, dzieci poznają sposoby uwidaczniania i zdejmowania linii papilarnych z różnych powierzchni z zastosowaniem proszków daktyloskopijnych, a także będą mogły wziąć kartę daktyloskopijną z odciskami swoich linii papilarnych.

Studenci z II roku w tym dniu poznają niezwykłe sekrety dotyczące oddziaływania pajęczaków na człowieka i dowiedzą się jak człowiek zaczął wykorzystywać pomoc pajęczaków do stworzenia lepszego jutra. Dzieci dowiedzą się jak odróżnić niebezpieczny gatunek od bezpiecznego, a dla odważnych będzie możliwość kontaktu „face to face” z ptasznikami! „Szczęśliwy dom gdzie pająki są” – tę tezę zamierzamy udowodnić!

Poznawanie świata na zwierzętach się nie kończy – człowiek to także niezwykle fascynujące stworzenie! Podczas majowego zjazdu dzieci z II roku poznają nieco dokładniej układ pokarmowy i szkieletowy człowieka.

Dokąd trafia nasz posiłek? Którędy „wędruje” i co się z nim dzieje „po drodze”? Jakie narządy naszego organizmu biorą udział w jego przetwarzaniu? Na zajęciach „Długa droga naszego obiadu” dzieci spróbują odpowiedzieć sobie na te pytania.

Podczas ostatniego warsztatu nasza prelegentka zapozna dzieci z poszczególnymi kośćmi układu szkieletowego i pokaże jak je rozpoznawać. Każde dziecko będzie miało okazję dotknąć prawdziwej kości i w grupie ułożyć cały szkielet. Dzieci dowiedzą się jakie są podstawowe funkcje szkieletu lub ile waży ludzki szkielet.

Szczegółowy plan zajęć znajduje się tutaj.