Kwietniowe zajęcia za nami

Słoneczna pogoda w sobotni dzień być może nie sprzyjała siedzeniu w murach Uczelni, ale nasi słuchacze nie mieli czasu na nudę. Za nami kolejny zjazd drugiego roku działania Uniwersytetu: było gwieździście, słonecznie, mechatronicznie, polarnie, rakietowo, chemicznie i eksperymentowo 🙂 Brzmi dziwnie? Być może. Zdjęcia z tego wydarzenia można już obejrzeć w naszej galerii. A co dokładnie działo się tego dnia na naszym Uniwersytecie? 

Dzień rozpoczęliśmy wykładem pt. Ciemność dnia, światła nocy wygłoszonym przez bardzo ciekawego człowieka, Karola Wójcickiego – takiego pasjonaty astronomii naprawdę nie spotyka się codziennie!!! Pan Karol opowiedział o fascynujących zjawiskach całkowitego zaćmienia słońca i zorzach polarnych, które widział na własne oczy, osobiście filmował i fotografował. Wytłumaczył jak przebiegają te unikatowe zdarzenia oraz dlaczego, gdzie i kiedy najlepiej je oglądać. Powiedział dzieciom, jak można przygotować się do oglądania tych niezwykłych zjawisk i że każdy, jeśli tylko bardzo tego chce, może spełniać swoje marzenia, podróżować po świecie i oglądać coś cudownego i z pozoru niedostępnego. Opowieść Pana Karola była pełna pasji i miłości do tego co robi na co dzień. Polecamy obserwować na facebooku fanpage Pana Karola Z głową w gwiazdach – znajdziecie tam m.in. przepiękne zdjęcia nieba, wschodów i zachodów słońca, zórz polarnych oraz zapowiedzi jedynych w swoim rodzaju zjawisk astronomicznych.

Pan Karol poprowadził dodatkowo dla studentów II roku warsztaty budowania rakiet na sprężone powietrze – teraz taką konstrukcję każdy młody student może sobie zrobić w domu zupełnie sam! Słuchacze II roku na warsztatach poznali także podstawy mechatroniki budując „prawie księżycowe łaziki” 😉 i zagłębili się w tajniki domowego laboratorium przygotowując ciecz nienewtonowska, zegar jodowy oraz tęcze – czy wszystkim wszystko się udało? zostawimy to w tajemnicy, ale pewne jest to, że zabawa była świetna i… trochę brudząca 😉

 

Nasi najmłodsi, słuchacze I roku, nieco nieśmiało wkraczają na drogę nauki, ale to dopiero początki – przed nimi jeszcze wiele ciekawych spotkań, które rozbudzą zapewne niesamowitą ciekawość świata i dadzą odwagę do zadawania nawet najtrudniejszych pytań. Podczas ostatniego zjazdu, oprócz wysłuchania wykładu, mali studenci robili doświadczenia chemiczne i poznawali gwiazdozbiory. Jak przekonują specjaliści z Atomic Atelier znajomość gwiazdozbiorów jest podstawą dla wszystkich astronomów – to jak nauczenie się tabliczki mnożenia. Dzieci dowiedziały się, że gwiazdy obserwowane z Ziemi tworzą na niebie określone kształty oraz poznały podstawowe gwiazdozbiory widziane na naszej półkuli. A już 12 maja szykujemy dla nich teoretyczne i praktyczne zajęcia z kryminalistyki gdzie, oprócz tego, że na pewno się ubrudzą ;), samodzielnie będą mogli pobierać odciski palców WOW! Poza tym ponownie spotkają się z obszerną nauką jaką jest chemia i dowiedzą się czy dwutlenek węgla to wróg czy przyjaciel człowieka.

Do zobaczenia 🙂