Nauka przez zabawę i zabawa nauką!

13 czerwca 2017 r. w Uczelni Jana Wyżykowskiego była eksplozja setek piłeczek! Jak to możliwe? To za sprawą Polkowickiego Festiwalu Nauki, Szalonych Naukowców z Laboratorium Pana Korka i … ciekłego azotu 🙂 Coś takiego nie zdarza się codziennie.

Polkowicki Festiwal Nauki odbył się w naszej Uczelni po raz pierwszy, ale już teraz wiemy, że nie po raz ostatni. Władze Uczelni chcą aby PFN stał się cykliczną imprezą promującą naukę i praktyczną formę zdobywania wiedzy. Prawdopodobnie Festiwal nie mógłby się odbyć, a na pewno już nie byłby taki ciekawy i niepowtarzalny, gdyby nie pomoc ze strony Gminy Polkowice, która sfinansowała projekt – dzięki temu uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów z Gminy Polkowice mieli niepowtarzalną okazję wziąć udział we wszystkich zajęciach bezpłatnie.

Festiwal rozpoczął się 12 czerwca wykładem i wystawą fotografii dra Jana Francyka „Czy na Saharze jest tylko piasek?”. W wykładzie wzięli udział uczniowie polkowickich gimnazjów. Pan doktor jest wieloletnim pracownikiem UJW ale także wielkim pasjonatem podróży. Dzięki niemu młodzi ludzie mogli się wybrać w niezwykłą „podróż” do północnej Afryki i poznać ludność kontynentu – ich zwyczaje i zasady życia społecznego. Wykład ubogacony był pięknymi fotografiami autorstwa wykładowcy.

13 czerwca w UJW zrobiło się naprawdę gwarno. Sale wykładowe zajęte były od godziny 9 do 14 przez uczniów polkowickich szkół a na korytarzach bez przerwy kręciło się pełno młodych ludzi. Praktyczne warsztaty odbywały się także na dworze i choć pogoda w tym dniu nie dopisała, nieprzyjemny wiatr nie zepsuł młodzieży zabawy. Wykłady i warsztaty prowadzili pracownicy UJW oraz gość specjalny – Pan Korek i jego szaleni naukowcy – znani z telewizyjnego show TVN Mam talent! czy z występów w programie śniadaniowym TVP. Młodzież miała okazję uczestniczyć w wykładzie Odlotowe i wysysające powietrze oraz w praktycznych warsztatach prowadzonych w małych grupach: Fizyka baniek mydlanych, Jak zostać dziennikarzem?, Jak budujemy domy? czy Prasa Gutenberga. Dzieci na warsztatach budowały rakiety z butelek PET i świetnie bawiły się H2O. Konstruowały także rękawiczkofony poznając przy okazji naukowe teorie na temat powstawania dźwięków. Gimnazjaliści testowali machiny oblężnicze wzorowane na prawdziwych średniowiecznych urządzeniach a także testowali w praktyce czy Łoże Fakira jest wygodne 😉 Było dużo śmiechu, nauki i zabawy. Już niebawem galeria zdjęć oraz reportaż filmowy z tego fantastycznego wydarzenia a na początek krótki filmik, który umili Wam oczekiwania.

My już myślimy czym zaskoczyć dzieciaki w przyszłym roku 🙂 Do zobaczenia na Polkowickim Festiwalu Nauki 2018!