Jak zwykle było ciekawie i bardzo naukowo. 10 czerwca 2017 r. dzieci zgłębiły tematy z zakresu nauk przyrodniczych i humanistycznych – tego dnia na Uniwersytecie królowała mykologia, chemia i dziennikarstwo. Słuchacze mieli okazję kreatywnie upaćkać ręce i wznieść się na wyżyny twórczego myślenia:)

Zajęcia zaczęliśmy krótkim wykładem pt. Grzyby – nasi towarzysze na co dzień. Dzieci dowiedziały się, że grzyby w otoczeniu człowieka to nie tylko muchomory, kurki czy podgrzybki spotykane w lesie, ale także pleśnie na chlebie, dżemie, owocach czy zawilgoconych ścianach naszych domów. Dzieci dowiedziały się, że grzyby są w zasadzie wszędzie i utwierdziły się w przekonaniu, że w odpowiednich ilościach nie robią człowiekowi krzywdy, ale jak tylko zostanie zachwiana równowaga i grzyby nadmiernie się namnożą w sprzyjających im warunkach, mogą być przyczyną problemów zdrowotnych człowieka, chorób roślin itp. Wiedzę zdobytą na wykładzie słuchacze utrwalili na praktycznych warsztatach, dzięki którym mogli trafnie odpowiedzieć na pytanie Czy grzyby potrafią latać? Podczas zajęć dzieci pobierały próbki z porażonych grzybem owoców: truskawek czy cytryn oraz przeprowadzały badania obecności struktur grzybowych w powietrzu. Każdy słuchacz dostał od wykładowców szalki Petriego z „zasianymi” na specjalnej pożywce grzybami wraz z zadaniem domowym obserwowania rozwoju grzybów. I jak to przystało na bardzo ciekawskich młodych ludzi 🙂 na zajęciach nie obeszło się także bez obserwowania pod mikroskopem… własnych włosów 😉 Po świecie grzybów słuchaczy oprowadzali doktoranci Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu mgr inż. Magdalena Biernacik i mgr inż. Maciej Rdzanek.

Po warsztatach pachnących… grzybami, przyszedł czas na chemię i warsztaty pachnące… wanilią i cynamonem 🙂 Oczywiście okazało się, że na naszym Uniwersytecie mamy same talenty artystyczne, bo powstały przepiękne w kształtach mydełka – koniecznie zobaczcie naszą galerię zdjęć z tych warsztatów. Uniwersytecka Fabryka SPA wyprodukowała tego dnia także kolorową sól do kąpieli a pierwsze piętro budynku pachniało tak, że niejeden dorosły student UJW, będący akurat na swoich zajęciach, zamarzył o powrocie do wczesnych lat młodości by móc studiować w tak przyjemnych okolicznościach. Dzięki tym warsztatom dzieci miały okazję m.in. na rozwój sprawności motorycznej oraz trenowały kreatywność i umiejętność skupiania uwagi na wykonywanym doświadczeniu. Dzięki takim prostym eksperymentom chemicznym, dzieci dowiedziały się jak łączyć różne substancje by powstało z nich coś bardzo użytecznego. W świat chemii i kosmetologii wprowadziła słuchaczy Agnieszka Kwaśny z Klockoteki z Lubina.

Tego dnia daliśmy także szanse naukom humanistycznym i jesteśmy przekonani, że się obroniły.  Mgr Emilia Walczak, dziennikarka „Głosu Głogowa”, oraz mgr Jan Walczak, były reporter „Gazety Lubuskiej”, podczas zajęć opowiedzieli o specyfice pracy dziennikarza (prasa, radio, telewizja, internet), niezbędnych narzędziach oraz koniecznej wiedzy, umiejętnościach i predyspozycjach, które pozwalają wykonywać ten zawód profesjonalnie. Podczas warsztatów słuchacze poznali na czym polega przygotowanie tekstu prasowego w praktyce, pracowali nad redakcją poszczególnych elementów artykułu prasowego i zgłębili zasady wykonania dobrego zdjęcia na potrzeby mediów.

Koniecznie zobaczcie galerie zdjęć z ostatniego w semestrze letnim zjazdu! Do zobaczenia po wakacjach!

Organizatorzy

Logo Uczelnia Jana Wyżykowskiegp
logo GMINA POLKOWICE - Serce Zagłębia Miedziowego

Polish your English!

Naukowe paliwo